Az interjúban is azt hangsúlyoztam ki, hogy valami civilizációs sokkról van szó a közösségi média esetében. Vessük most ezt össze a középkori boszorkányüldözésekkel. Az elméleti párhuzam ott áll meg, hogy a koraközépkorban az Egyház a boszorkányokról szóló mendemondákat eretnekségnek tartotta. Ám a könyvnyomtatás felfedezése után nem sokkal, nyomtatott formában és nemzeti nyelven kezdtek el terjedni a boszorkányokról szóló történetek.
Az emberek tudatában megjelen a boszorkányság mentális képe, minek kapcsán a valóságban is megjelentek a boszorkányok, hittek benne egyházi emberek és maguk az érintettek is egyaránt. Ebből aztán boszorkányperek lettek, majd máglyahalál. 200 évet kellett arra várni, hogy a felvilágosodás elsöpörje ezt a hiedelmet.
Ha megkérdezzük az MI-t lát-e párhuzamot a felvilágosodás és a mai ellenőrizelten és manipulatív módon fake news-okat termelő, új hiedelmeket létrehozó közösségi média és a középkor végi boszorkányüldözés közt, akkor a fenti ábráig tudunk eljutni. Egy Új Felvilágosodás időpontjának megjóslását találhatják a piros színű grafikonon.
1. közéletileg informatív és/vagy konfliktust feltáró:   | |
2. sokoldalú, több oldalról megvilágító:   | |
3. tanulságos, sokaknak ajánlható:   | |
4. korrekt és/vagy mentes az érdekeltségtől:   | |
5. egyenlőtlenségre és/vagy igazságtalanságra érzékeny:   | |
6. egyéb közszolgálati értékek: közérthetőség, stílus, igényesség:   |