Megértettem
A weboldal "Cookie"-kat használ. Több információ
#oktatás #háború Belföld(országos) Belföld(helyi) Világ Környezet Egészség Kultúra Közlekedés Vezércikk

No contact

borito_kep

2026. 02. 03. 10:40

6.8 | - | 7.9 | 7.4

A borderline-nal a kapcsolat megszakítása ha könnyű azért könnyű, mert a borderline mindig is számított erre. Többször megrohanták az egyedülmaradás szorongó élményei még a kapcsolat ideális fázisaiban, ezért amikor a valóságban is beköszönt, már valahogy ismerős. (Ha más kapcsolatokból korábbi élményeket hoz, pláne, ilyenkor az rögzül benne, hogy „engem úgyis mindig elhagynak.” Vagy: „mi baj van velem, hogy aki valóban szeret, amellett sem tudok megmaradni?”)

Lehet a kapcsolat ideális szakaszában az elhagyás-szorongásokra azért volt szüksége, hogy a valódi bekövetkeztekor ebbe ne pusztuljon bele. (Önvédő, önmagát felkészítő szorongásnak hívnám ezt, ami azonban nem tudatos.) Amikor megtörténik a szakítás, a borderline tud nagyon felnőtté válni. A nárcisztikus ilyenkor csak dühöngeni tud. A borderline hirtelen megint azzá az érett okos emberré válik, akibe beleszerettél. Személyiséget vált.

Bár lehet, te a gyermeki felszabadultságába szerettél bele, nem a felnőtt énjébe, a felnőtt énje csak behúzott a viszonyba. Akkor ért utol a „végzet”, amikor az együttes élményt élted meg vele, vagy amikor a következő szakaszban kitárulkozott és bemutatta a problémáit, mert segítő alkat vagy és a drámaiságát láttad meg, vagy azt hitted, hogy megoldó típus lévén te majd megoldod. (Nőkben inkább a segító attidűd aktiválódik, férfiak inkább „megoldók”.) Természetesen egyik se történt meg, se megoldani, se segíteni nem tudsz, ezért döntesz a no contact mellett.

A borderline szemben a nárcisztikussal nem omlik össze a no contact-tól, a no contact kimondása után nem akarja visszacsinálni a dolgokat. A nárcisztikus igen, ő a szakítást nem hajlandó tudomásul venni. Viszont a borderline már előbb érzékeli, hogy dobni fogják, és ezt vagy ő előzi meg, vagy még ekkor próbál kapaszkodni, egy kisgyermekhez hasonlóan. S ahogy a kisgyereket nem tudod ellökni, úgy a borderline-t sem. Amikor szabadulni tudsz tőle, az akkor van, amikor gázlángozik – tehát olyasmivel vádol, ami meg se történt -, amikor úgy rakja össze a személyiséged és úgy elemez téged, ami megalázó, amikor vádol, de igazságtalanul. Az ellenséges és haragos periódusaiban összezavar, de aztán ez az a pont, ahol dönteni tudsz a no contact mellett.

Két egészséges ember kapcsolatában még ha viták is vannak, meg szoktunk állni az őrületen innen. A borderline nem áll meg. Teljesen elveszíti a kontrollt, ami után nem nehéz kimondani, hogy elég. Ráadásul tudod, ha vége is és ez fájdalommal tölt el, fel fogsz épülni, csak idő kérdése.

A borderline-nal szakító épp olyan segítségre szorul, mint a nárcisztikussal szakító. Kicsit azért könnyebb dolga van, mert a nárcisztikus teljesen felszámolt, a borderline a rángatásával csak összezavart. A no contact-ot viszont a nárcisztikus nem fogadja el.

Van amikor a no contact-ot a borderline sem fogadja el, de itt is nagyok a különbségek. A bosszúállás fatalizmusa közt találunk különbséget. A borderline, ha a bosszúállás mellett dönt az önpusztító vágyait kiterjeszti rád. A nárcisztikus, ha a bosszú mellett dönt, tart egy határt. Ha a nárcisztikus következetesen belefut a no contactba ügyeskedni kezd, hátad mögött kibeszél, alakoskodik, ha már látja, hogy uralkodni nem tud rajtad, de mindig igyekszik arra, hogy ő maga jó színben maradjon. A borderline bosszúja végletes. Saját magával együtt akar elpusztítani és mindegy neki, hogy ő hogy sérül, csak te is sérülj.

Amikor borderline-nárcisztikus pár van, általában a boerderline képes a no contactra. A nárcisztikus játékában a hanyagolás és a büntetés a mintázat, akkor szakít véglegesen, ha a másikra ráun, ha azt teljesen kicsavarta, de egy borderline-t nem lehet kicsavarni, megunni, mert több személyisége van, szóval hozzá ragaszkodni fog a nárcisztikus és vissza-vissza tér, ráír a születésnapján, csak egy kérdése van, „nem tudok rád haragudni” és hasonló próbálkozásai lesznek. A borderline ezeken átlát és dönt. Kemény döntéseket tud hozni, ami a hasító természetéből fakad, és a nárcisztikus végképp bekerülhet az elutasított dobozba. Ha viszont a döntése a harc és a bosszú, akkor a nárcisztikus jár rosszabbul, mert mint írtuk, a borderline üldözése, haragja totális.

Ritkán fordul elő, hogy a borderline a bosszú üzemmódra vált (ehhez szükséges hogy a személyiségében legyen egy gonosz vonal is), sokkal inkább az a pálya, hogy azonnal elfogadja a no contact-ot, és mindenki mehet tovább a maga útján. (A nárcisztikusoknál több a pszichopata és a gonoszságra hajló típus, de ők meg játszák a jó fiút és ha a környezet nem hódol be nekik, mint Trump esetében, nem szabadulnak el.)

Te ha nem-borderline vagy és borderline felé jelented ki a no contactot, tudod, hogy rendbe fogsz jönni, csak idő kérdése, és azt is tudod, hogy ő sajnos nem igen fog megváltozni. Több no contact-ba kerülő visszaemlékezést olvastam már, ahol a nem-borderline sajnálattal és harag nélkül emlékezett vissza a romantikus kapcsolatára. #borderline

Értékelés

Hogyan működik?
1. közéletileg informatív és/vagy konfliktust feltáró:  
2. sokoldalú, több oldalról megvilágító:  
3. tanulságos, sokaknak ajánlható:  
4. korrekt és/vagy mentes az érdekeltségtől:  
5. egyenlőtlenségre és/vagy igazságtalanságra érzékeny:  
6. egyéb közszolgálati értékek: közérthetőség, stílus, igényesség:  

Hozzászólások

Jelentkezz be , hogy hozzászólhass!