A borderline-nal a kapcsolat megszakítása ha könnyű azért
könnyű, mert a borderline mindig is számított erre. Többször megrohanták az
egyedülmaradás szorongó élményei még a kapcsolat ideális fázisaiban, ezért
amikor a valóságban is beköszönt, már valahogy ismerős. (Ha más kapcsolatokból
korábbi élményeket hoz, pláne, ilyenkor az rögzül benne, hogy „engem úgyis
mindig elhagynak.” Vagy: „mi baj van velem, hogy aki valóban szeret, amellett
sem tudok megmaradni?”)
Lehet a kapcsolat ideális szakaszában az
elhagyás-szorongásokra azért volt szüksége, hogy a valódi bekövetkeztekor ebbe
ne pusztuljon bele. (Önvédő, önmagát felkészítő szorongásnak hívnám ezt, ami azonban
nem tudatos.) Amikor megtörténik a szakítás, a borderline tud nagyon felnőtté
válni. A nárcisztikus ilyenkor csak dühöngeni tud. A borderline hirtelen megint
azzá az érett okos emberré válik, akibe beleszerettél. Személyiséget vált.
Bár lehet, te a gyermeki felszabadultságába szerettél bele, nem
a felnőtt énjébe, a felnőtt énje csak behúzott a viszonyba. Akkor ért utol a „végzet”,
amikor az együttes élményt élted meg vele, vagy amikor a következő szakaszban
kitárulkozott és bemutatta a problémáit, mert segítő alkat vagy és a
drámaiságát láttad meg, vagy azt hitted, hogy megoldó típus lévén te majd
megoldod. (Nőkben inkább a segító attidűd aktiválódik, férfiak inkább
„megoldók”.) Természetesen egyik se történt meg, se megoldani, se segíteni nem
tudsz, ezért döntesz a no contact mellett.
A borderline szemben a nárcisztikussal nem omlik össze a no
contact-tól, a no contact kimondása után nem akarja visszacsinálni a dolgokat.
A nárcisztikus igen, ő a szakítást nem hajlandó tudomásul venni. Viszont a
borderline már előbb érzékeli, hogy dobni fogják, és ezt vagy ő előzi meg, vagy
még ekkor próbál kapaszkodni, egy kisgyermekhez hasonlóan. S ahogy a
kisgyereket nem tudod ellökni, úgy a borderline-t sem. Amikor szabadulni tudsz
tőle, az akkor van, amikor gázlángozik – tehát olyasmivel vádol, ami meg se
történt -, amikor úgy rakja össze a személyiséged és úgy elemez téged, ami
megalázó, amikor vádol, de igazságtalanul. Az ellenséges és haragos
periódusaiban összezavar, de aztán ez az a pont, ahol dönteni tudsz a no
contact mellett.
Két egészséges ember kapcsolatában még ha viták is vannak,
meg szoktunk állni az őrületen innen. A borderline nem áll meg. Teljesen
elveszíti a kontrollt, ami után nem nehéz kimondani, hogy elég. Ráadásul tudod,
ha vége is és ez fájdalommal tölt el, fel fogsz épülni, csak idő kérdése.
A borderline-nal szakító épp olyan segítségre szorul, mint a
nárcisztikussal szakító. Kicsit azért könnyebb dolga van, mert a nárcisztikus
teljesen felszámolt, a borderline a rángatásával csak összezavart. A no contact-ot
viszont a nárcisztikus nem fogadja el.
Van amikor a no contact-ot a borderline sem fogadja el, de
itt is nagyok a különbségek. A bosszúállás fatalizmusa közt találunk különbséget.
A borderline, ha a bosszúállás mellett dönt az önpusztító vágyait kiterjeszti
rád. A nárcisztikus, ha a bosszú mellett dönt, tart egy határt. Ha a
nárcisztikus következetesen belefut a no contactba ügyeskedni kezd, hátad
mögött kibeszél, alakoskodik, ha már látja, hogy uralkodni nem tud rajtad, de
mindig igyekszik arra, hogy ő maga jó színben maradjon. A borderline bosszúja
végletes. Saját magával együtt akar elpusztítani és mindegy neki, hogy ő hogy
sérül, csak te is sérülj.
Amikor borderline-nárcisztikus pár van, általában a boerderline
képes a no contactra. A nárcisztikus játékában a hanyagolás és a büntetés a
mintázat, akkor szakít véglegesen, ha a másikra ráun, ha azt teljesen
kicsavarta, de egy borderline-t nem lehet kicsavarni, megunni, mert több
személyisége van, szóval hozzá ragaszkodni fog a nárcisztikus és vissza-vissza
tér, ráír a születésnapján, csak egy kérdése van, „nem tudok rád haragudni” és
hasonló próbálkozásai lesznek. A borderline ezeken átlát és dönt. Kemény
döntéseket tud hozni, ami a hasító természetéből fakad, és a nárcisztikus
végképp bekerülhet az elutasított dobozba. Ha viszont a döntése a harc és a
bosszú, akkor a nárcisztikus jár rosszabbul, mert mint írtuk, a borderline
üldözése, haragja totális.
Ritkán fordul elő, hogy a borderline a bosszú üzemmódra vált
(ehhez szükséges hogy a személyiségében legyen egy gonosz vonal is), sokkal
inkább az a pálya, hogy azonnal elfogadja a no contact-ot, és mindenki mehet
tovább a maga útján. (A nárcisztikusoknál több a pszichopata és a gonoszságra
hajló típus, de ők meg játszák a jó fiút és ha a környezet nem hódol be nekik,
mint Trump esetében, nem szabadulnak el.)
| 1. közéletileg informatív és/vagy konfliktust feltáró:   | |
| 2. sokoldalú, több oldalról megvilágító:   | |
| 3. tanulságos, sokaknak ajánlható:   | |
| 4. korrekt és/vagy mentes az érdekeltségtől:   | |
| 5. egyenlőtlenségre és/vagy igazságtalanságra érzékeny:   | |
| 6. egyéb közszolgálati értékek: közérthetőség, stílus, igényesség:   |