Megértettem
A weboldal "Cookie"-kat használ. Több információ
#oktatás #háború Belföld(országos) Belföld(helyi) Világ Környezet Egészség Kultúra Közlekedés Vezércikk

Asszertíven kommunikál az MTA

borito_kep

2025. 04. 15. 08:42

7 | - | 10 | 8.5

Azt tanítjuk, hogy az asszertív kommunikáció a jó kommunikáció. A magyarok nem elég jók ebben. Az oka, hogy az asszertív kommunikációt a multinacionális cégek világa hozta be. Ahol később jelentek meg, ott később kezd terjedni. Fontos volna, hogy a szervezetek is tudjanak asszertíven kommunikálni, úgy hogy nézzük meg az MTA-tól most hogyan tanulhatnának a többiek.

A történetben visszamehetnénk 2019-ig, a Professzorok Batthyány Körének lájtos kritikáiig. Készítettem is egy riportot az akkori konfliktusokról, ott még nem éreztem, hogy a tisztánlátáson kívül gyakorolnák az asszertivitást.

A mostani történet valójában azzal érdemes kezdeni, hogy az MTA-nak van egy 130 milliárd Ft értékű ingatlanvagyona, amit önként és dalolva átadott volna az államnak, de ez a folyamat elakadt, mert volt az MTA-ban néhány hős, akik bírósághoz fordult. Jaj annak az intézménynek, amelyiknek már hősökre van szüksége, de mégnagyobb jaj, ha egy ilyen sem akad, amikor már nagy a baj.

Aztán következett Orbán Viktor 2025. március 15-i poloskázós beszéde, amire már asszertíven reagált az MTA több kutatója, és nem egyéni volt a megszólalás. 200 éves ünneplésükre nem látják szívesen a miniszterelnököt, kivonulnak, ha megjelenik – hangzott az üzenet. És itt álljunk meg egy szóra, s bár nem Grétsy Lászlót hívjuk segítségül. A ’40-es években kezdőik az önérvényesítő viselkedés kidolgozása, ehhez jön a fokozatiság felfedezése, végül – nekem ez a kedvencem - jön Marshall B. Rosenberg, aki az erőszakmentességet is hozzátette.

Kell lennie olyan társaságnak, ami határokat tud szabni. Nem kell befogadnia a cigányozót, a zsidózót, vagy a másik politikai tábort, médiát, civileket, de csak a másik egyént dehumanizálót sem. Azáltal, ha távol tartja magától a szervezet az ilyet, ha nem udvariaskodik vele, nem hajbókol neki, azzal azt üzeni, hogy az ilyen beszélő, bárki legyen is az, nem látogathatja a klubját.

A történet következő lépése az volt, hogy a kitiltott környezetének holdudvarából támadás érkezett. Az MTA-t Schmidt Mária sztálinista maradványnak bélyegezte. Az asszertív kommunikáció általában agressziót vált ki a másik félből, mert a másik felet frusztrálja, hogy nem hódoltak be neki, a másik nem úgy viselkedik, ahogy eredetileg elvárta volna. A dühöngőnek ez még egy utolsó próbálkozása, ellent kell neki állni.

Az asszertíven kommunikáló továbbra sem tehet két dolgot. Egyrészt nem támadhat vissza, nem személyeskedhet, másrészt nem kezdhet el védekezni sem. A védekezés az lett volna, hogy nem, mi nem sztálinista maradvány vagyunk. A 200 éves intézmény vagyunk üzenet rendben van, ténymegállapítás, és nem a sztálini dolgok tagadása. Aki védekezik, az elfogadja a másik állításának igazságmagvát, és már abban a pocsolyába kerül, amibe a másik lerántani akarja. Ott pedig ő lesz jobb helyzetben. Az MTA inkább kibontotta a támadó viselkedését, ezek szerint ő valójában az MTA vagyonát akarja. Ezt nyilván nem adhatják, mert esetleg nem jó célokra használnák. A tudomány érdekeit jobban tudja szolgálni ha a vagyonelemek az MTA kezelésében maradnak, mert…

Ha valaki úgy érzi mégis belefut az MTA némi agresszivitásba, vagy hiányzott a fokozatiság, akkor igaza van. Nem tökéletesen vitték végig. A fokozatiság például azt jelentette volna, hogy kihangsúlyozzák, Orbán Viktor távoltartása csak a 200 éves ünneplés időszakára vonatkozik, aztán újra nyitottak a látogatására. Freund Tamás az MTA elnöke nem így finomított, hanem, hogy lehet egyesek kivonulnának. A finomítás egyébként fontos, de nem úgy, ahogy Freund csinálta, mert az megosztó volt, relativizálta Orbán beszédének elfogadhatóságát. Nyilván volna, aki nem vonulna ki, tehát nem hazudott Freund, de a fokozatiság erős normát kell jelentsen, de nem a személy elutasítását. Legalábbis az asszertív kommunikáció ezt jelentené.

Tehát, ha kihangsúlyozzuk, hogy a kitiltása a miniszterelnöknek csak az ünnepségre vonatkozik, akkor nem lesz végérvényesen kiközösítve, de világos lesz mik az elvárásaink. Ezt jelenti a fokozatiság. Aztán, ha megint elfogadhatatlanul beszél, jöhetnek az újabb fekete pontok és a nagyobb távoslágtartás. Bár a mostani hirtelen elutasítás is valahol hasznos, mert a következő miniszterelnöknek üzeni, hogy meg ne próbáljon poloskázni, mert akkor úgy jár, mint az előző. De mi van, ha megint Orbán Viktor lesz a miniszterelnök, vagyis Orbán is a mi közösségünk tagja és nem akarjuk elveszíteni, ebben az esetben jobb a fokozatiság.

És elemezhetnénk a Schmidt Máriát leleplező visszavágásokat is, de nem tesszük. Inkább megsüvegelnénk az Akadémiát, hogy visszautasítja és kibontja azt a szándékot, ami már napnál világosabb 2019 óta. A kormányzat nem a tudományt tekinti fontosnak, hanem az irányítását akarja maximalizálni és az erőforrásokat akarja birtokolni. Ezt már 2019-ben is látni lehetett, csak sokan nem akarták elhinni. 2025-re jó, hogy az MTA számos szervezete ki meri mondani, hogy ebben a folyamatban nem partner, és kihasználja, hogy Schmidt Mária rosszul kommunikált.

Forrás: hang.hu


Értékelés

Hogyan működik?
1. közéletileg informatív és/vagy konfliktust feltáró:  
2. sokoldalú, több oldalról megvilágító:  
3. tanulságos, sokaknak ajánlható:  
4. korrekt és/vagy mentes az érdekeltségtől:  
5. egyenlőtlenségre és/vagy igazságtalanságra érzékeny:  
6. egyéb közszolgálati értékek: közérthetőség, stílus, igényesség:  

Hozzászólások

Jelentkezz be , hogy hozzászólhass!