Van egy érdekessége is az esetnek, hogy egy magyar, Hámori Luca is megtapasztalta, milyen az egyenlőtlen küzdelem. Okos ember egyenlőtlen küzdelmekbe nem áll bele, de aki bátor, az természetesen ezt is megteszi. De Luca esete, a NOB vergődése, Imáné Helif "büszkesége", amiért hazavitte az érmet, az indulattól fűtött kommentek mind-mind másodlagosak. A lényeg, hogy fejlődés történjék a világban, ami szerintem most az eset kapcsán meg is fog történni.
A felvilágosodás válsága miatt két ideológia az, amivel szemben tovább kell tudni lépni, és szerintem itt meg is fog ez történni.
A felvilágosodás válsága nem más, mint a felvilágosodás legszélsőségesebb eszméjének, a pozitivizmusnak a csődje. Mindannyian tudjuk, hogy a tudomány nem képes megoldani mindent - noha a pozitivizmus ezt hirdette -, sőt, hogy akár a pusztulásba viheti az emberiséget.
A felvilágosodást egyik oldalról a posztmodern kezdte ki, ennek egy szélsőséges megnyilvánulására lehet példa, hogy mindenki olyan nemű, amilyennek vallja magát. (Más a tudományt féresöprő állításokat is hozhatnánk, csak itt ez adekvát.)
A másik támadás a modernitás előtti kultúrákból jön, amelyik a nemet az alapján állapítja meg, hogy lehúzza az ember nadrágját, és amit ott lát, az neki elég.
Helif a posztmodern ideológia szerint nő, mert annak vallja magát, a premodern ideológia szerint nő, mert nincs pénisze, a születésekor úgy tűnt kislány nemi szerve van. A tudomány szerint azonban annyi történt vele, hogy az XY kromoszómája ellenére kommunikációs probléma keletkezett, és az Y kromoszoma nem fejtette ki a hatását, de Helifnek nincs méhe, nem menstruál, és a tesztoszteronszintje is a férfiakéhoz hasonlít.
Aki tagadja a felvilágosodás létjogosultságait és eredményeit, az is kénytelen fejet hajtani a tudomány előtt, és hasonlóképp nincs az az LMBTQ-s aktivista, aki azt mondhatná, hogy a tudománnyal szemben az EGO határozná meg a dolgokat. Nem, nem minden fejben dől el, és nem, nem minden a másodlagos nemi jellegzetesség, ami dönt, az a biológia tudománya. A tudomány persze érthetetlen, mert belelát a hormonszintekbe, amibe mi átlegemberek nem, sőt belelát a genetikába, a kromoszomákba is. Nincs más lehetőségünk azonban, mint elhinni, hogy a tudomány látja amit mi nem, vagyis a felvilágosodás alapeszméi érvényesek.
Furcsa dolgok fognak történni, de nagyon egyszerűek is. A MOB-nak be kell látnia, hogy hibát követett el, az iszlám kultúrának tudomásul kell vennie, hogy a vallás más pályán fut, mint a tudomány.
A felvilágosodás a válsága ellenére tovább él, beépül a következő korszakba, de nem épül be a pozitivizmus. Sokmindent jelent ez a továbblépés, ez a "megszüntetve megörzés", például, hogy nem a megismerés egyetlen útja a tudomány.
Minden kultúrának meg lesz a maga feladata, hogy a helyes választ megtalálja, és a mi Lucáink is másképp fognak reagálni az ilyen helyzetekre, ha a jövőben hasonló felmerül, de épp, hogy nem lesz hasonló helyzet. Abba belegondolni is szörnyű, ha mégis, mert akkor a nemi egyenlőség nevében férfiak verhetnek küzdősportokban nőket. Amíg nem volt a tudomány a mai szinten, addig a nadrág lehúzás tökéletesen megfelelt, de nem léphet vissza az emberiség a korábbi korokba.
1. közéletileg informatív és/vagy konfliktust feltáró:   | |
2. sokoldalú, több oldalról megvilágító:   | |
3. tanulságos, sokaknak ajánlható:   | |
4. korrekt és/vagy mentes az érdekeltségtől:   | |
5. egyenlőtlenségre és/vagy igazságtalanságra érzékeny:   | |
6. egyéb közszolgálati értékek: közérthetőség, stílus, igényesség:   |